PVC NEDİR?

PVC dünyanın en çeşitlikli plastiğidir. Yemek koruyucu kaptan araba parçasına kadar birçok farklı üründe kullanılır.

PVC iki ana maddeden oluşur:
Chlorine (tuzdan) ve Ethylene (ham petrolden).

Bu bileşim, ethylene dichloride, çok yüksek ısılarda Vinyl Chloride Monomer (VCM) gazına dönüştürülür. Polymerizasyon denilen kimyasal reaksiyon ile VCM kimyasal olarak sabit bir toza dönüşür. Buna PVC denir.

PVC’nin en geniş olarak kullanıldığı alan inşaat sektörüdür. Su borularından, pencere ve kapı profillerine kadar birçok alanda kullanılır. Diğer başlıca kullanım alanları gıda ve ecza sektörleridir.

PVC düşük maliyet, çeşitlilik ve performans değerleri sayesinde tercih edilen materyaldir. Çok kuvvetli, dayanıklı, aşınma ve neme karşı koyan, paslanmayan, çürümeyen, elektrik akımı geçirmeyen ve yangına karşı mükemmel bir şekilde dirençlidir.

PERFORMANS DEĞERLERİ:

Yarısından azının petrol olması PVC’yi en enerji tasarrufu sağlayan plastik yapar. Yarım yüzyıldan fazladır kullanılıyor olması onu dünyanın en çok analiz ve test edilmiş maddelerinden biri yapmıştır.

  • PVC ucuz ve kendini yenileyen doğal bir kaynak olan tuzdan gelir.
  • PVC ürünleri daha az enerji harcar, doğaya daha az zarar verir ve enerji tasarrufunda rakip ürünlerden daha fazla performans sağlar.
  • PVC ürünleri dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
  • PVC ürünlerinin en önemli özelliği de yenilenebilir enerji sağlayan bir madde olmasıdır.
  • PVC yıllarca süren kullanışlı ömründen sonra geri dönüştürülerek, çok daha uzun bir süre yeni ürünlerde hayat bulur. PVC güvenli bir şekilde son teknolojiyle donatılmış tesislerde yakılıp enerjiye dönüştürülebilir.