İstamonu gazetesinin firma yetkililerimiz ile yaptığı röportaj

Hüseyin Karadeniz ile SÜRMANŞET’in konuğu: Mustafa Demirel…

DEMPAPEN’in Sultangazi’deki yönetim binasındayız… Demirel ailesinin nalbur dükkanında başlayan ve çelik kapı, PVC, ısıcam üretimiyle bugünlere uzanan ticari hayatını yakından tanımak amacıyla geldiğimiz şirket merkezindeki ofiste yönetim kurulu başkanı Mustafa Demirel’in oğulları İbrahim bey ve Mesut bey karşılıyor bizi.

Babaları Mustafa beyin asıl mesleğinin torna-tesviyecilik olduğunu olduğunu, sonrasında nalbur dükkânı açtıklarını öğreniyoruz.1988’de ailece PVC işine girmişler, 2005 yılından beri de Çelik kapı, demir-doğrama üretimi yapıyorlar. 15 yıldır kendi ürettikleri POLİPEN markasının bayiliğini de yapan DEMPAPEN yönetim kurulu başkanı Mustafa Demirel’in önderliğinde İbrahim, Muzaffer ve Mesut Demirel kardeşler, kaliteli üretimin sürdürülebilir olması için ailece çalışmaya devam ediyorlar.

“Toplu konut çok riskli”DEMPAPEN yönetim kurulu başkanı Mustafa Demirel’in büyük oğlu İbrahim beyle konuşmaya devam ediyoruz… İbrahim beyin her lafın başında babasına atıfta bulunması, babasına duyduğu saygı takdire değer bir tavır.

Genel olarak perakende işler yaptıklarını, müteahhit odaklı çalıştıklarını anlatan İbrahim bey, toplu konut işlerinden uzak durduklarını belirterek, toplu konut işinin kâr marjının az olmasından dolayı birçok üreticiyi iflasa sürüklediğini söyledi.

Nalburiyeden inşaatçılığa uzanan yol…

İnşaat sektörüne de girdiklerini açıklayan Demirel, inşaatın zemin etütlerinin yapıldığını, ruhsat aşamasında olduğunu açıkladı.

Demirel ailesi kapı sistemleri, panjur, kepenk, alüminyum doğrama, küpeşte, duşa kabini gibi alanlarda da üretim ve uygulama hizmeti veriyor.

Ağırlıklı olarak çelik kapı üretimi yaptıklarını ve 5 yıl garanti verdiklerini belirten Demirel, vatandaşların piyasada 300 liraya çelik kapı yaptığını iddia eden ve pıtrak gibi çoğalan firmalara kanmamalarını, yapılan o işlerin gerçek bir çelik kapıdan çok uzak olduğunu hatırlatarak uyarılarda bulundu.

“Marmara’nın tamamına hitap ediyoruz”

Bir Show Romlarının da Riva’da olduğunu söyleyen İbrahim Demirel, küçük bir atölyede başladıkları sektörde büyüyerek Sultangazi’de de toplamda 1000 metrekareyi geçen alana sahip 3 ayrı üretim ve satış yerine sahip olduklarını, 25 kişiyi istihdam ettiklerini anlattı.

“Marmara bölgesinde neredeyse gitmediğimiz il, iş yapmadığımız yer yok” diye konuşan İbrahim bey, perakende olarak iyi bir konumda olduklarını tekrarladı.

Tam bir aile şirketi oluşturduklarını, babalarının yönetiminde kardeşleri arasında iş bölümü yaparak var olmaya devam ettiklerini ifade eden Demirel, DEMPAPEN’in piyasada tanınan, güvenilen bir marka olmasının babaları Mustafa beyin sevilen, saygı duyulan bir işadamı olmasının neticesi olduğunu hatırlatmayı da ihmal etmedi. Demirel, yıllık iş hacimlerinin 150 bin metre tül profil, 700-800 adet civarında çelik kapı, 1200 m2 demir-doğrama olduğunu açıkladı.

Herkesin bildiği işi yapması gerektiğinin altını çizen İbrahim bey, 10 yıl kadar önce kebapçı dükkanı açtıklarını ve hatırı sayılır bir zarar uğradıklarını söyledi.

Beyazdan ahşap rengine geçiş…

Mesleğin zorluklarından da söz eden Demirel, her müşteriyle birebir muhatap olduklarını, ürünlerinin arkasında durduklarını, bunun meslek namusu olduğunu belirtti. ”Demirel şöyle devam etti: “Bir kapı kolu değiştirmek için Silivri’ye kadar gittiğimiz oluyor. Sektörde varlığınızı sürdürebilmek için fedakârlıktan kaçınmamanız gerekiyor. Sektörde son yıllarda belirgin bir daralma var, kentsel dönüşümle birlikte bir canlanma olacağını görüyoruz, ancak bu canlanmadan bilinen sebeplerle bazı girişimciler pay alabilirken, küçük ölçekli üreticiler yararlanamayacak.”

PVC pencere sektöründe klasik beyaz renkten ahşap rengine geçiş konusunda, ahşap renkli plastiğin müşteri tarafından tercih edildiğini ve ilerleyen zamanlarda herkesin beyaz olan pencerelerini söküp yerine ahşap rengi pencere taktıracağını anlatan Demirel, “Beyaz pencere dönemi bitmiştir” dedi.

Sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldıklarını belirten Demirel, kendisinin geçmişte Kas-Der yönetim kurulunda yer aldığını şimdiyse kardeşi Mesut Demirel’in dernekçiliğe devam ettiğini söyledi.

İstamonu gazetesi tarafından yayınlanmıştır.